Pēdējo gadu hits – strādāšana no mājām. Vai Tu vēlētos pamosties savā birojā, un būt savā darba vietā jau pēc 5 soļiem? Vai Tu būtu pietiekami produktīvs, ja kaķis vai bērni visu laiku prasītu uzmanību? Varbūt tomēr Tev piemērotāks ir darbs no īsta biroja? Šos un citus jautājumus aplūkosim šajā rakstā.

Darbs no mājām ir kļuvis par sapņu piepildījumu daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Tas nodrošina iespēju pašiem plānot savu laiku, strādājot komfortablā vidē, vai nu čībās, agros rītos vai vēlās vakaros. Tas ir ideāls risinājums tiem, kas nevēlas vai nevar strādāt pilnu darba laiku ārpus mājas, birojā vai citur.

Interneta darbs ir ieguvis lielu popularitāti pasaulē, jo tas nodrošina lielāku brīvību darbiniekam un samazina izdevumus darba devējam, piemēram, saistībā ar telpas nomu vai transporta izmaksām. Vēl pirms 20 gadiem tāda iespēja likās neiespējama, taču šodien situācija ir pilnībā mainījusies. Gandrīz ikviens, kas ir gatavs ieguldīt darbu un ir apveltīts ar uzņēmību un motivāciju, var pelnīt naudu internetā.

Agrīna celšanās no rītiem, garlaicīgas sapulces un ikdienas monotonā rutīna ir izraisījušas daudziem vēlmi atrast ideālo darbu, kas ne tikai labi atalgots, bet galvenokārt piedāvā iespēju strādāt no mājām. Mājās cilvēki jūtas ērti, tur ir mazāk stresa, ja vien tas nav mājas darbs ar daudziem uzdevumiem. Darba laika plānošana var būt pielāgota personīgajām vajadzībām. Ir iespējams būt savas uzņēmējdarbības vadītājam, strādājot no mājām, vai arī izmantot plašas iespējas strādāt attālināti jebkurā vietā un laikā, kas ir piemērots.

Kā sākt strādāt no mājām?

Darbs pie datora mājās ir iespējams, un pašlaik Latvijā to dara vairāki tūkstoši cilvēku. Lielākā daļa no viņiem ir specializējušies darbā ar skaitļiem vai tekstiem – grāmatveži, tulki, arhitekti, programmētāji. Šādās profesijās galvenais rīks ir dators, un saskarsme ar citiem cilvēkiem ir mazsvarīga. Ja jums nav iegūtas šādas kvalifikācijas, tas nav nekāds zaudējums, bet jums jābūt pacietīgam.

Jaunām prasmēm iegūšanai nepieciešams laiks, un nevajadzētu gaidīt, ka jūs pelnīsiet lielu naudu jau pirmajās dienās vai nedēļās. Dažiem tas izdodas, bet nav labi likt visu uz vienu karti. Sāciet ar mērķi – papildus darbs mājās kā papildu ienākumu avots. Sāciet strādāt un iegūstiet praktisko pieredzi. Tas ļaus saprast, vai izvēlētais ceļš ir pareizs, un vai šāda nodarbinātības forma ir jums piemērota. Ir cilvēki, kuri ātri saprot, ka viņiem nepieciešama aktīva saskarsme un personiskā komunikācija. Strādājot mājās, kontakts ar citiem ir mazāks, bet tas tiek kompensēts ar iespēju plānot savu darba laiku un gandrīz neierobežotām izaugsmes iespējām.

Kādām prasmēm Jums ir jābūt, lai strādātu no mājām?

Pirms sākšanas strādāt, ir svarīgi apzināties savas stiprās un vājās puses. Izcilas valodas zināšanas ir liels pluss. Ja jums ir izcilas latviešu valodas prasmes, tas sniedz iespēju izvēlēties no plaša profesiju klāsta – žurnālists, redaktors, korektors, mājas lapas tekstu autors, sociālo mediju kontu pārvaldnieks, teksta ievades operators, un tas tikai ir sākums. Ja jums ir vismaz vidējas angļu valodas zināšanas, jums atveras visa pasaule. Angļu valodā runājošais tirgus ir viens no visrentablākajiem pasaulē. Ja Latvijā ir 1,6 miljoni interneta lietotāju, tad angļu valodā tirgus ir vairākas reizes lielāks.

Ja jūsu angļu valodas prasmes nav perfektas, varat izmantot datorprogrammu Grammarly, kas veic vārdu, stila un pieturzīmju korektūru automātiski. Tādējādi rakstītie teksti būs labāk lasāmi. Katrs no mums zina, cik grūti ir lasīt tekstu latviešu valodā, ja tajā ir pat nelielas pareizrakstības kļūdas. Papildus tam, ieteicams apmeklēt angļu valodas kursus. Ja ir pietiekami daudz līdzekļu, varat arī apsvērt iespēju atrast kādu, kas būtu gatavs rakstīt par jums.

Vērtējiet arī savas citās prasmes – profesionālo izglītību, augstāko izglītību, hobijus, darba pieredzi, intereses. Katrā no šiem jomām jūs esat ieguvis zināšanas, kas var būt noderīgas citiem. Dažādi varianti, kā to darīt, ir pieejami, tāpēc atliek tikai izvēlēties to, kas vislabāk atbilst jūsu spējām un interesēm.

Darba no mājām plusi un mīnusi

Darba no mājām mīnusi

Strādāt no mājām bieži tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem priekšrocību plussiem. Ir kaut kas īpašs pieķerties darbam, vēl guloties pidžamā un baudot karstu kafiju, kamēr ātri pārskatāt darba e-pastus datorā. Šāda klusuma un miera atmosfēra ir ideāls sākums darba dienai. Nav steigas, stresa vai spiediena no kolēģiem, kas ikdienā varētu nomākt. Šķiet, ka tas ir dzīvesveids, ko daudzi vēlētos izbaudīt.

Taču realitāte nereti atgādina, ka neviens nevar iztikt bez kāda darva piliena tīrā ūdenī. Brīvā, radošā jeb “freelance” režīms ir festonējis savu vietu mūsdienu tehnoloģiju laikmetā. Šajā režīmā strādājošais cilvēks ir brīvs izvēlēties darba vietu un laiku (parasti), un darba jomas ir plašas, bieži saistītas ar informācijas tehnoloģijām un ietver daudz nozaru.

Lai saprastu, kurš un kāds cilvēks var strādāt šādā režīmā, svarīga ir motivācija. Lieliski, ja tā ir iekšēja un nāk paša no sevis. Grupas motivācijā bieži trūkst šīs personiskās piesaistes un atkarīga no vides un cilvēkiem. Strādājot vienam, galvenais dzinējspēks ir tikai un vienīgi pats. Starpība starp strādāšanu attālināti un strādāšanu kopā ar cilvēkiem var būt ievērojama, jo dažas darba sfēras nepieprasa saskarsmi ar citiem, bet citas prasa regulāru kontaktu ar klientiem un to vēlmēm.

Lai gan daudzi radoši darbi var tikt veikti attālināti, māksliniekiem ir sava ģimene un prioritātes, kas var mainīties un cieši saistītas ar viņu darbu. Cilvēki, kas strādā attālināti, bieži saskaras ar motivācijas, pašvērtējuma un radošuma trūkumu. Kad darbs ienāk mājās, mainās arī ģimenes un attiecību dinamika. Tāpēc ir svarīgi rūpīgi izvērtēt šīs izmaiņas un nodrošināt, ka darbs un privātā dzīve tiek līdzsvaroti saskaņotas, jo nesaskaņas vienā vai otrā jomā var ietekmēt viena otru. Svarīgi ir arī izveidot skaidru darba zonu, kas ir privāta un atdalīta no personīgās dzīves.

Darba no mājām plusi

Ikdienu sēdēt korķos darba dienas sākumā un beigās bieži vien ir laika patērējoša un nepatīkama aktivitāte, ko darba no mājām var pilnībā izslēgt, neuztraucoties par degvielas izdevumiem, stundām ilgajām ceļā un lieko stresu.

Tomēr šāda veida attālinātajam darbam bieži piemīt stereotips, ka cilvēks strādā tikai mājās, baudot kafiju un dziedot līksmas dziesmas, taču šis priekšstats ir diezgan maldinošs. Strādāt var bibliotēkā, parkā, kafejnīcā vai arī mājās, bet svarīgi ir atrast darba vietu, kurā vari koncentrēties un justies ērti.

Turklāt finansiāli strādāt no mājām var būt izdevīgāk. Nav jāiztērē nauda par degvielu vai sabiedrisko transportu, un mazāk tiek tērēts pusdienām un citiem neplānotiem pirkumiem, dodoties vai atgriežoties no darba. Ja esi spējīgs plānot ne tikai darba dienas, bet arī savu ģimenes dzīvi (ar bērniem, hobijiem, sportu), tad šāds darba veids var atjaunot un atsvaidzināt ikdienu, kļūstot par organisku sastāvdaļu ikdienas rituālos.

Lai gan darbu nevajadzētu nest līdzi uz mājām, strādājot no mājām var būt risks attālināt vecākus no bērniem vai pieaugušos no personīgās dzīves. Tomēr tas var būt arī iespēja intensīvāk rūpēties par savu un tuvinieku veselību (ieplānojot ārsta vizītes vai veselības pārbaudes) un vieglāk atrast laiku citiem, piemēram, lai paspēlētos ar bērniem vai palīdzētu mājas darbos. Kopumā lielākā daļa cilvēku ir ieguvēji no darba no mājām.

Protams, ir jāapsver arī galvenie šķēršļi, kas var rasties strādājot no mājām – kā vilinošs Facebook vai citas sociālās tīkla platformas, šopings, jo tuvojas svētki, vai vēlme sakārtot mājas. Ja cilvēks spēj sevi disciplinēt un saglabāt koncentrēšanos, šie faktori var nebūt būtiski, jo sajūta pēc paveikta darba ir neaizstājama un nekas nevar to sabojāt tik ātri kā neizpildīti pienākumi. Darbs no mājām ir lieliska iespēja sevi pierādīt un pārbaudīt, tomēr tas diemžēl nav piemērots visiem.

Kādas ir labākās profesijas, lai pelnītu naudu strādājot no mājām?

Radošās profesijas ietver dažādus laukus, piemēram, arhitektūru, glezniecību, rakstniecību (copywriting), šūšanu, skaistumkopšanu, pasākumu vadīšanu, plānošanu un mūziku.

IT un tehnoloģijas nozare ietver programmēšanu, testēšanu, sociālo tīklu pārvaldīšanu, satura radīšanu, tīmekļa lapu dizainu un izstrādi, telemārketingu, intervēšanu, video produkciju un rediģēšanu, dažādu programmu izstrādi, fotoapstrādi, projektu vadību, Skype skolotājus, tiešsaistes tirdzniecību (internetveikalu vadību, klientu apkalpošanu) un tehnisko atbalstu.

Protams, šie ir tikai daži piemēri no plašā profesiju spektra. Ja esat ieinteresēts darbā no mājām, ir vērts to izmēģināt. Jums var būt iespēja pierādīt savas spējas, sasniegt augstākus rezultātus un pārliecināties par savu potenciālu.